•  
     
     **IF YOU ARE A 6TH GRADER IN PRE-ATHLETICS - FOLLOW THIS LINK!!!
    (The class information on this page is intended for 7th and 8th graders ONLY) 
     
     

     
     

    Cross Country Lists are posted on the CC webpage.

    "A" teams are determined on a weekly basis.

    Everyone is assigned one meet and you may be asked to do an additional one if space allows!  This is a list to get you started though!

    If you cannot attend the meet you are assigned, you need to notify Coach Rollins immediately! 

     
     
    Are You on Our Email List? 
     
    If you are intending to tryout for volleyball or are simply going to be in Athletics this school year but have not been receiving information recently from Coach Cruson, please email nichole.cruson@gcisd.net to be added to the distribution list so you are informed! 
     
    Remind 101 
    Please join the 2017-2018 Girls Athletics Class on Remind 101 in order to receive updates! 
    - Text 81010 and enter @hmsga1718 in the subject field-
    *Reminder, this is a one-way messaging service.  You cannot send us messages through it.  You will need to email us!* 
     
     
     
     New UIL PHYSICAL Forms are here!
    Please download the required form at THIS LINK.
     
    Physicals cannot be dated prior to April 20, 2017 in order to be valid for the 2017-2018 school year.
    NO EXCEPTIONS!
     
     
    2017-2018
    GIRLS ATHLETICS PRESENTATION
    Please see Tab to the Right
     
     
     
     
     
     
     
     Congratulations to all of our 2016-2017 Award Winners!
     
    8th Grade Athletes of the Year
    8th Grade
    (Left to Right):  Jenna Davidson (Spirit), Avery Thompson (Soccer and Summit), Kaci Monk (Volleyball), Claire Dancila (Tennis), Mackenzie Winger ("H" Award), Samaja Stevenson (Basketball), Karalie Morrison (Track and Summit), Alexa Neilon (Summit), Felisa Saheib (Cross Country)
     
    7th Grade Athletes of the Year
    7th Grade winners
    (Left to Right):  Ryleigh Adams (Soccer & Summit), Ella Davis (Volleyball), Blythe Richardson (Summit), Lauren Abell (Spirit), Alex Whitcraft ("H" Award and Summit), Aneri Patel (Tennis), Taylor Jackson (Track), Jordan Losack (Basketball), Virginia Knight (Cross Country)